Zabawy plastyczne dla dziecka w domu

Jeśli chcesz odciągnąć dziecko od komputera czy telewizora poszukaj mu ciekawego zajęcia. Brzmi banalnie? Po raz kolejny okazuje się jednak, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zajęcia plastyczne mogą przynieść maluchowi mnóstwo radości, bardzo pozytywnie wpłynąć na jego rozwój i sprawić, że wyobraźnia dziecka będzie szybciej i lepiej się kształtować.

Poprzez malowanie, rysowanie, lepienie plasteliny czy też wycinanie najmłodsi kreują swoją małą rzeczywistość. Stosując różnorodne techniki plastyczne stymulujemy dyspozycje twórcze córki czy syna. Dziecko rozwija fantazję, pracuje nad zdolnościami skojarzeniowymi, pomysłowością, płynnością myślenia. Tworząc nowe rysunki czy figurki, uzupełniając kolorowanki, lepiąc z modeliny kilkulatek poszukuje niestandardowych rozwiązań i pracuje nad swoimi umiejętnościami artystycznymi.

Oto nasze propozycje na zajęcia plastyczne dla maluchów na Boże Narodzenie i Wielkanoc:

Zimowe bałwanki

Mogą stanowić dekoracje pokoju malucha, ale także ozdobę wigilijnego stołu czy świątecznego drzewka.

Co będzie Ci potrzebne: kartony w kolorze białym i pomarańczowym, papier ozdobny w gwiazdy, pompony w kolorze czarnym, patyczki, trochę chrustu, srebrna folia, nożyczki.

Instrukcja przygotowania: Z kartonów przygotuj formy bałwanków. Miotłę zrób obkładając chrustem patyczek i mocno zwiąż. Łopatę z łatwością wykonasz korzystając z folii. Wszystkie elementy przymocuj do siebie. Dzięki papierowi w gwiazdki wykonasz szalik i czapeczkę wesołego bałwanka. Pompony posłużą jako guziki. Z pomarańczowego kartonu zrobisz nosek i łapki.

Wiosenne zajączki

Zajączki podobnie jak baranki czy kurki nieodłącznie kojarzą się nam z Wielkanocą. Wraz z dzieckiem możecie zrobić zajączki na patyku, które można wbić do wiosennego stroika, kompozycji kwiatowej lub świątecznego koszyczka.

Co będzie Ci potrzebne: kilka wydmuszek, kolorowe kartony, kalka, drewniane patyczki (takie jak na szaszłyki), tasiemki, farbki plakatowe, pędzelek, ołówek, mazaki, nożyczki i klej.

Jak to zrobić? – Powiększ otwór w większej części wydmuszki, umocuj patyczek. Wydmuszki i patyczek pomaluj na brązowo (najlepiej w jasnym odcieniu brązu). Przy pomocy kalki przygotuj uszy i resztę elementów twarzy króliczka (gotowy wzór możesz pobrać w Internecie). Ozdób zajączka używając flamastrów. Przyklej wąsik, nos, oczy i resztę elementów. Kokardą ozdób zajączka.