Techniki malarskie i rzeźbiarskie dla przedszkolaków

Nie sposób w jednym zdaniu wymienić wszystkich technik malarskich. Większość z nas swoją przygodę z rysowaniem rozpoczyna już w przedszkolu. Jako mali początkujący artyści raczej bawimy się kredkami niż tworzymy, nie przeszkadza nam to jednak w poszerzaniu wyobraźni, wzbogaceniu kreatywności czy zdobywaniu nowej wiedzy.

Każda z technik malarskich ma specyficzne dla siebie właściwości, co za tym idzie wymaga określonych umiejętności i czynności. Stosując na zajęciach w przedszkolu różnorodne style malarskie czy wprowadzając techniki rzeźbiarskie kształtujemy pomysłowość oraz kreatywność kilkulatka, wpływamy na wzmocnienie jego zainteresowania sztuką oraz plastyką, pozwalamy na wyzwolenie ekspresji, która tkwi przecież w każdym małym człowieku.

Podobnie rzecz ma się z technikami rzeźbiarskimi, poprzez ich poznanie a następnie opanowanie maluchy uczą się tworzyć przeróżne dekoracje, prezenty dla rodziców a nawet zabawki.

Rodzaje technik plastycznych dla najmłodszych:

– rysunkowo-graficzne,

– malarskie,

– przestrzenne,

– płaskie.

Techniki stosowane w przedszkolach:

– lepienie z gliny, modeliny, plasteliny (rzeźbienie w modelinie), masy solnej, masy papierowej,

– rysowanie patykiem po ziemi, rysowanie kredkami (ołówkowymi, świecowymi),rysowanie za pomocą flamastra, mazaka, długopisów, rysowanie węglem,

– malowanie przy pomocy farbek plakatowych, akwarelowych, klejowych, malowanie słomką, malowanie gąbką, odciski z dłoni, frotaż, odbijanie na papierze (np. koronką), wydrapywanki,

– tworzenie konstrukcji z tworzyw sztucznych oraz różnorodnych materiałów przemysłowych,

– wycinanie nożyczkami płaskich a także przestrzennych form z papieru zwykłego i kolorowego, bibuły, wydzieranki z gazet, witraże z papieru, składanie pociętej na kawałki pocztówki lub obrazka, tworzenie postaci ze sznurka, origami, collage ze strużyn kredek, kalkograf.

– stemplowanie na płótnie oraz papierze,

– budowanie wybranych form z piasku, śniegu oraz klocków (zamek z piasku, iglo, domek dla lalek z klocków).