Nie sposób w jednym zdaniu wymienić wszystkich technik malarskich. Większość z nas swoją przygodę z rysowaniem rozpoczyna już w przedszkolu. Jako mali początkujący artyści raczej bawimy się kredkami niż tworzymy, nie przeszkadza nam to jednak w poszerzaniu wyobraźni, wzbogaceniu kreatywności czy zdobywaniu nowej wiedzy.
Każda z technik malarskich ma specyficzne dla siebie właściwości, co za tym idzie wymaga określonych umiejętności i czynności. Stosując na zajęciach w przedszkolu różnorodne style malarskie czy wprowadzając techniki rzeźbiarskie kształtujemy pomysłowość oraz kreatywność kilkulatka, wpływamy na wzmocnienie jego zainteresowania sztuką oraz plastyką, pozwalamy na wyzwolenie ekspresji, która tkwi przecież w każdym małym człowieku.
Podobnie rzecz ma się z technikami rzeźbiarskimi, poprzez ich poznanie a następnie opanowanie maluchy uczą się tworzyć przeróżne dekoracje, prezenty dla rodziców a nawet zabawki.
Rodzaje technik plastycznych dla najmłodszych:
– rysunkowo-graficzne,
– malarskie,
– przestrzenne,
– płaskie.
Techniki stosowane w przedszkolach:
– lepienie z gliny, modeliny, plasteliny (rzeźbienie w modelinie), masy solnej, masy papierowej,
– rysowanie patykiem po ziemi, rysowanie kredkami (ołówkowymi, świecowymi),rysowanie za pomocą flamastra, mazaka, długopisów, rysowanie węglem,
– malowanie przy pomocy farbek plakatowych, akwarelowych, klejowych, malowanie słomką, malowanie gąbką, odciski z dłoni, frotaż, odbijanie na papierze (np. koronką), wydrapywanki,
– tworzenie konstrukcji z tworzyw sztucznych oraz różnorodnych materiałów przemysłowych,
– wycinanie nożyczkami płaskich a także przestrzennych form z papieru zwykłego i kolorowego, bibuły, wydzieranki z gazet, witraże z papieru, składanie pociętej na kawałki pocztówki lub obrazka, tworzenie postaci ze sznurka, origami, collage ze strużyn kredek, kalkograf.
– stemplowanie na płótnie oraz papierze,
– budowanie wybranych form z piasku, śniegu oraz klocków (zamek z piasku, iglo, domek dla lalek z klocków).