Prace o tematyce jesiennej i zimowej

Jesień rok rocznie zaskakuje nas ferajną barw i tysiącem odcieni kolorowych liści. Podczas spaceru po parku czy w trakcie krótkiego wypadu do lasu możemy zbierać nie tylko spadające z drzew liście, ale również kasztany, jarzębinę i ostatnie tegoroczne kwiaty. Zima z kolei to czas niekończących się walk na śnieżki, jeżdżenia na nartach i sankach oraz lepienia bałwanów. Obie pory roku stanowią doskonałą inspirację do tworzenia różnorodnych prac plastycznych. Jesienią korzystajmy z obfitych darów lasu tworząc ludzki z kasztanów i żołędzi, kompozycje z liści i biżuterię z jarzębiny, zimą zaś dekorujmy okna śnieżynkami z papieru, naklejkami w kształcie bałwanków i innymi pomysłowymi gadżetami przygotowanymi samodzielnie.

Gąsienica z kasztanów

Przygotuj gruby sznurek, kolorowe farbki i oczywiście kasztany, gwóźdź, młotek.

Za pomocą młotka i gwoździa rodzic lub nauczyciel przebija poszczególne kasztany, ich ilość uzależniona jest od tego, jak dłiga ma być nasza gąsienica. Przez poszczególne kasztany przewlekamy sznurek lub drucik. Pierwszego kasztana (główkę) zdobimy farbkami, malujemy usta, oczy i nos owada. Zamiast farbek możemy użyć kolorowej modeliny lub plasteliny.

Ludziki z żołędzi

Potrzebne będą nam; uzbierane wcześniej żołędzie, plastelina, dobrej jakości klej.

W dowolny sposób łączymy ze sobą mniejsze i większe żołędzie. Mocujemy poszczególne elementy ludzików za pomocą kleju. Stwory dekorujemy plasteliną.

Stroik z jarzębiny

Przygotowujemy jarzębiny, drucik florystyczny, szyszki, żołędzie, kasztany, kolorowe liście.

Z drucika tworzymy kształt koła. Obficie przewiązujemy go czerwoną jarzębiną. Dodajemy liście, szyszki, żołędzie, kasztany oraz dodatkowe wybrane przez nas elementy ozdobne. Winiec możemy zawiesić na drzwiach lub na kominku.

Śnieżynki z koralików

Aby wykonać koralikowe śnieżynki musimy przygotować większość ilość białych (lub/i niebieskich) koralików różnej wielkości oraz drucik florystyczny. Druciki dzielimy na mniejsze części, przewlekamy przez nie koraliki i formułujemy kształty gwiazdek i śnieżynek łącząc ze sobą ich poszczególne elementy.

Choinka z gazety

Przygotuj; stare gazety, klej w sprayu, brokat w ulubionym kolorze.

Otworzoną gazetę zacznij wywijać w rożne strony, aby łatwiej było Ci manipulować poszczególnymi kartkami papieru. Złóż okładkę przeprowadzając górny prawy róg do grzbietu magazynu, żeby górna część strony była równo z grzbietem tworząc prostokątny trójkąt. Czynność powtarzaj przy każdej kartce. Gdy skończysz ponownie zaginaj każdą następną stronę gazety. Najdłuższy bok trójkąta zrównaj z grzbietem magazynu. Aby choinka miała płaski spód wyrównaj wystający papier na spodzie drzewka. Spryskaj choinkę klejem, potraktuj obficie brokatem i odstaw do wyschnięcia.