Rysowanie to jedna z czynności najbardziej rozwijających kreatywność dziecka. Dzięki poznawaniu nowych technik malowania, dzięki kolorowaniu, używaniu farbek, flamastrów i kredek maluch kształtuje swoje umiejętności manualne. Ponadto rozwija swoją wyobraźnię jednocześnie dobrze się bawiąc. To chyba najlepszy i najprzyjemniejszy sposób nauki. Zamiast zapisywać dziecko na warsztaty plastyczne lepiej poświęć mu trochę czasu i uczyć się razem z nim w domu. Kilkulatkowi dużo łatwiej będzie trenować rysowanie tworząc ciekawe i niebanalne prace pod Twoim okiem niż poddawać się rygorystycznymi i często nudnym poleceniom wyspecjalizowanych pedagogów. W przypadku starszych dzieci zajęcia plastyczne w grupach są jak najbardziej mile widziane.
Naukę rysowania zaczynamy od opanowania podstaw. Przygotuj kartkę papieru, dobrze zastrugany ołówek, strugaczkę, gumkę do mazania. Pokaż dziecku jak rysować podstawowe kształty – trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt. Ćwiczcie aż do momentu, kiedy maluch opanuje zadane przez Ciebie polecenia. Nagrodą za poprawne narysowanie kwadratu może być jego pomalowanie, bonifikatą za wzorowe narysowanie koła mały cukierek. Dzięki zastosowaniu metody nagradzania nauka będzie jeszcze bardziej przyjemniejsza i efektywniejsza.
Kolejny krok to rysowanie spirali i krzywych linii. Praktyka czyni mistrza – powtarzajcie rysowanie aż do momentu, kiedy zadane przez Ciebie czynności będą wykonane bezbłędnie.
Pokaż dziecku rożne przedmioty. Daj do ręki plastikowy kubek, przechyl go, postaw do góry nogami. Dzięki temu dziecko zobaczy, jak w określonych pozycjach wyglądają poszczególne przedmioty. Ta wiedza ułatwi mu rysowanie bardziej skomplikowanych rzeczy. Na początek możesz kazać dziecku narysować puszkę po kukurydzy, sprawdź czy górna część przedmiotu jest proporcjonalna do reszty, porównajcie razem z dzieckiem prawdziwy przedmiot i rysunek. Poprawcie błędy, spróbujcie jeszcze raz, udoskonalcie pracę.
Kiedy dziecko narysuje poprawnie przedmiot z jednej perspektywy ustaw go inaczej i pokaż maluchowi, jak poprawnie go narysować. Uzmysłów dziecku, że istotne jest to, żeby rysowało to, co widzą jego oczy a nie tylko to, co pamięta. Kolejnym zadaniem niech będzie narysowanie miski z jabłkami lub flakonu z kwiatami. Zadbaj o to, by podczas malowania dziecko cały czas mogło patrzeć na odtwarzane przez niego na papierze przedmioty.
Ostatnim etapem nauki rysowania dla dzieci jest ćwiczenie malowania w różnym oświetleniu. Pokaż dziecku, że jabłko może mieć cień, różne barwy i odcienie.
Naukę kolorowania zacznij już w wieku dwóch lat. Pokazuj dziecku barwy, naucz je nazywać, niech maluch stopniowo uczy się identyfikować poszczególne przedmioty, produkty, rośliny z określonymi kolorami. Następnie pokaż mu jak prawidłowo trzymać kredkę. Pierwsze kolorowanki dla maluchów powinny być jak najprostsze, zacznij od banalnych kształtów powoli przechodząc do coraz trudniejszych zadań.