Ciekawe zajęcia plastyczne na świetlicy

Zajęcia plastyczne rozwijają kreatywność i wyobraźnię najmłodszych. Jeśli więc Twoje dziecko nie rozstaje się z kredkami, wciąż ma nowe pomysły na prace plastyczne i lubi dodatkowe zajęcia na świetlicy, to znak, że jego rozwój manualny idzie w jak najbardziej dobrym kierunku.

Technik plastycznych jest co niemiara i nie sposób pokazać je wszystkie dziecku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by maluch poznał jak najwięcej zabaw związanych z malarstwem, wycinaniem, tworzeniem własnych zabawek. Dzięki prostym ćwiczeniom plastycznym może nie tylko dobrze się bawić i fajnie spędzać czas, ale również wykonywać interesujące prace a także prezenty (papierowe kwiaty na dzień babci) czy rzeczy codziennego użytku (np. doniczka zdobiona muszelkami).

Pomysły na dodatkowe zajęcia z plastyki

Robimy ekologiczny zestaw zabawek do piaskownicy

Co będzie potrzebne? – opakowanie po ketchupie, nożyczki, pudełka po serkach lub jogurtach, duże opakowanie po twarogu, niewielkie plastikowe łyżeczki, taśmy izolacyjne w różnych kolorach lub barwne skrawki papieru, sznurek i dobry klej. Około tydzień przed zajęciami prosimy dzieci o zgromadzenie potrzebnych przedmiotów.

Wykorzystując przygotowane materiały dekorujemy nasze opakowania oklejając je kolorowymi taśmami lub papierem. Osoba dorosła odkleja naklejkę z ketchupu i odcina nożem u podstawy, lecz wyłącznie z jednej strony – prawie całe miejsce, w którym przylepiona jest etykietka, dzięki temu powstanie nasza łopatka. Jako łopatkę możemy też wykorzystać plastikową łyżkę, jest to jednak rozwiązanie wyłącznie tymczasowe.

Jak zrobić mini bębenek dla dzieci?

Co będzie nam potrzebne? – kilka metalowych puszek (np. po mleku w proszku, krówce, kukurydzy), różnorodny papier (np. prezentowy, kolorowy papier do drukarki itd.), kredki, kolorowe baloniki, klej, nożyczki.

Najpierw odrywamy naklejki z puszek i wyrzucamy je do kosza. Z papieru wycinamy paski dopasowane wielkością do rozmiarów puszek. Na papierze tworzymy dowolny wybrany przez dziecko wzór (kropki, paski, słoneczka, kwiaty). Przycinamy końcówki baloników i naginamy je na puszki. Na koniec oklejamy puszki paskami, które wcześniej przygotowaliśmy.

Zakładka do książki zrób to sam

Każdemu uczniowi przyda się kolorowa zakładka do książki. Jej przygotowanie jest banalne.

Co będzie nam potrzebne? – kolorowy papier, flamaster, nożyczki.

Możemy pobrać gotowy szablon zakładki, wydrukować go na kolorowym papierze, wyciąć i dodatkowo udekorować przy pomocy kredek lub flamastrów. Inna wersja to samodzielnie zrobienie wzoru, dzięki temu powstanie nasza autorska zakładka do książki czy zeszytu.